Pozwolenie wodnoprawne na przejście pod wodami powierzchniowymi
O co powinno się zadbać przed wykonaniem przewiertu pod wodami?
Już na etapie projektowania warto jest wystąpić do Zarządu Zlewni Wód Polskich o warunki techniczne przejścia, aby dowiedzieć się, na jakiej głębokości powinien być wykonany przewiert bądź przecisk. Dobrze jest zawczasu uzgodnić też kilometraż przejścia – ta informacja może być konieczna do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Jakie dokumenty będą niezbędne do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?
Do wykonania operatu wodnoprawnego potrzebny jest profil przejścia z uwzględnieniem rzędnych rzeki, skarpy i dokładnych odległości pomiędzy poszczególnymi elementami przejścia, a także rysunek projektu zagospodarowania terenu sporządzony na mapie sytuacyjnej z zaznaczoną lokalizacją przejścia.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Przejście pod wodami powierzchniowymi często znajduje się na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią. Warto sprawdzić, czy nie dotyczy to również Twojej inwestycji – wówczas potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne nie tylko na budowę urządzeń wodnych, ale również na lokalizowanie nowych obiektów budowlanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.
O czym pamiętać po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego?
Jeśli planujesz przejście pod wodami powierzchniowymi, powinieneś przed realizacją inwestycji podpisać umowę na użytkowanie gruntów pokrytych wodami z właścicielem działki. Dodatkowo – w świetle Prawa Wodnego przejście pod wodami jest traktowane jako urządzenie wodne. Oznacza to, że już po zakończonych robotach budowlanych, należy zgłosić inwestycję do Wód Polskich w celu wpisania jej do systemu informacyjnego gospodarowania wodami. Powinno się to zrobić w terminie 60 dni od momentu rozpoczęcia użytkowania przejścia.
Przejście pod rowem - czy potrzebujesz pozwolenie wodnoprawne?
Przejście pod rowem melioracyjnym nie wymaga pozwolenia wodnoprawnego, ponieważ według ustawy Prawo Wodne wody w rowie nie są zaliczane do wód powierzchniowych.
Czy można wykonać przejście pod wałem przeciwpowodziowym?
Nie ma zgody na wykonywanie urządzeń na wałach przeciwpowodziowych lub w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału oraz na prowadzenie robót ingerujących w ich konstrukcję. Zabronione jest także kopanie dołów oraz rowów w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału. Jeśli jednak dla Twojej inwestycji konieczne jest przejście pod wałem przeciwpowodziowym, możesz napisać wniosek do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o decyzję zwalniającą z tego zakazu. Taką zgodę musisz uzyskać zanim zaczniesz się starać o pozwolenie wodnoprawne.
Opracujemy dla Ciebie operat wodnoprawny i pomożemy w uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego!
Gwarantujemy, że przygotowywany przez nas operat wodnoprawny zostanie wykonany w sposób solidny i profesjonalny, a w jego treści będą uwzględnione wszelkie informacje niezbędne do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Masz pytania?
Jeśli masz więcej pytań lub chcesz otrzymać bezpłatną wycenę operatu wodnoprawnego,
skontaktuj się z naszymi specjalistami:
tel. 606-897-090
e-mail: biuro@wodnoprawne.pl
Pracownia Projektowo-Usługowa KONKRET
ul. Piaskowa 12, 66-016 Czerwieńsk
biuro: ul. Sulechowska 4a, lok. 506, 65-119 Zielona Góra